Hvad koster det at importere en Skoda Kamiq?

Registreringsafgiften på en Skoda Kamiq udgør cirka 40 % af den danske pris, altså omkring 65.857 kr. af en medianpris på 165.860 kr. Bilen skal derfor koste under 95.503 kr. i udlandet, før importen kan betale sig.

Opdateret 28. august 2026

Dansk medianpris

165.860 kr.

111 annoncer

Heraf afgift

65.857 kr.

39,7 % af prisen

Break-even i udlandet

95.503 kr.

Inkl. 4.500 kr. til transport og syn

CO2-udledning

127 g/km

Gennemsnit i Motorregistret

Hvor meget af prisen er afgift?

Cirka 39,7 %. Afgiften følger med bilen ned gennem værdien, fordi loven nedsætter både trappeknæk, CO2-tillæg og bundfradrag med samme procent, som bilen er faldet i værdi. En Skoda Kamiq til 165.860 kr. bærer derfor omtrent samme afgiftsandel som en fabriksny af slagsen.

Bilens værdi 100.003 kr. Registreringsafgift 65.857 kr. Dansk medianpris 165.860 kr.

Prisdata bygger på 111 danske annoncer for modellen. Kilde: Motorstyrelsens satser for registreringsafgift , Motorregistret, CO2-tal . Opdateret 28. august 2026.

Hvad skal bilen koste i udlandet?

Under 95.503 kr. Det tal fremkommer af den danske medianpris fratrukket afgiften og de typiske omkostninger til hjemtransport, udvidet registreringssyn, nummerplader og gebyrer. Ligger den udenlandske pris tæt på grænsen, er der ikke meget tilbage at hente, når man regner sin egen tid med.

Grænsen flytter sig med den enkelte bil. Er kilometerstanden lav og udstyret rigeligt, sætter Motorstyrelsen handelsprisen højere, og så stiger både afgiften og det, bilen må koste i udlandet. Regn derfor på den konkrete bil frem for på modellen.

Prisniveau år for år

Tallene er medianpriser fra danske annoncer for Skoda Kamiq, fordelt på årgang. Antallet i højre kolonne viser, hvor mange annoncer hver årgang bygger på.

Årgang Medianpris Laveste Højeste Annoncer
2023 194.945 kr. 187.950 kr. 224.900 kr. 12
2022 179.795 kr. 163.700 kr. 185.900 kr. 27
2021 164.900 kr. 152.350 kr. 174.850 kr. 35
2020 154.900 kr. 144.280 kr. 169.700 kr. 33

Ud fra årgangene falder modellen i værdi med omkring 7,4 procent om året. Det er værd at holde op mod afgiften: jo hurtigere en bil taber værdi, jo mindre afgift bærer den, men jo mere taber du også selv, mens du ejer den.

Regn på din egen Skoda Kamiq

Beregneren er sat op med modellens tal. Ret handelsprisen til den bil, du kigger på, og indsæt den pris, du kan købe den til i udlandet.

Vi anslår nyprisen til 301.564 kr. ud fra bilens alder og vores data om danske brugtbilpriser. Kender du den rigtige nypris, giver det et skarpere tal.

Registreringsafgift

67.840 kr.

Afgiften udgør 40,9 % af prisen, fordi det er den andel, afgiften fylder på en tilsvarende ny bil.

  • Købspris i udlandet95.488 kr.
  • Transport, syn og gebyrer4.500 kr.
  • Registreringsafgift67.840 kr.
  • Din pris på danske plader167.828 kr.

Importen bliver 1.968 kr. dyrere end den danske pris

Den danske handelspris er sat til 165.860 kr. Break-even ligger ved en købspris i udlandet på 93.520 kr. (cirka 12.536 EUR). Køber du billigere end det, tjener importen sig hjem.

Se regnestykket
Afgift på en tilsvarende ny bil123.345 kr.
Nyprisen med afgift301.564 kr.
Afgiftens andel af nyprisen40,9 %
Samme andel af den brugte handelspris67.840 kr.

Satser for 2026 fra Motorstyrelsen. Beregningen er vejledende. Den endelige afgift fastsættes af Motorstyrelsen ud fra bilens værdifastsættelse. Sådan regner vi.

Få den præcise rapport, 149 kr.

Tallet her er et estimat, fordi nyprisen er anslået. Rapporten fastsætter handelsprisen efter Motorstyrelsens metode og dokumenterer hele regnestykket. Skal vi hente bilen hjem for dig, så skriv til os.

Sådan er tallene fremkommet

Prisniveauet bygger på 111 danske annoncer for modellen, og CO2-tallet er gennemsnittet for de indregistrerede eksemplarer i Motorregistret. Afgiften er beregnet efter Motorstyrelsens satser for 2026.

Nyprisen på en tilsvarende ny bil er anslået til 243.800 kr. ud fra modellens egne priser år for år. Det er et estimat, ikke en officiel nypris, og det påvirker afgiftsandelen. Kender du den rigtige nypris, giver beregneren et skarpere tal. Hele metoden ligger åbent her.

Andre modeller fra Skoda

Biler i samme prisklasse

Vil du se, hvordan afgiftsandelen fordeler sig på tværs af markedet, ligger tallene samlet i vores importindeks. Skal du bruge selve fremgangsmåden, står den på siden om forløbet fra annonce til danske plader, og reglerne for brugte biler er samlet under afgift på en brugt importbil.

Spørgsmål om import af Skoda Kamiq

Hvad koster det at importere en Skoda Kamiq?
Regnestykket er købsprisen i udlandet plus hjemtransport, syn, plader og gebyrer på typisk omkring 4.500 kr., plus registreringsafgiften. På en Skoda Kamiq med en dansk handelspris omkring 165.860 kr. lander afgiften på cirka 65.857 kr.
Hvor meget af prisen på en Skoda Kamiq er afgift?
Cirka 39,7 %. Andelen følger af, hvor stor en del afgiften udgør af prisen på en tilsvarende ny bil, og den er den samme, uanset hvor gammel bilen er. Det følger af registreringsafgiftslovens § 4, stk. 6.
Hvad skal en Skoda Kamiq koste i udlandet, før det kan betale sig?
Under 95.503 kr. Det er den danske medianpris på 165.860 kr. minus afgiften og minus de typiske omkostninger til transport, syn og plader. Køber du billigere end det, tjener importen sig hjem. Ligger prisen tæt på, er der ingen gevinst tilbage til besværet.
Hvad koster en brugt Skoda Kamiq i Danmark?
Medianprisen ligger på 165.860 kr. baseret på 111 annoncer for modellen. Spændet går fra 154.850 kr. til 184.850 kr., og prisen afhænger mest af årgang, kilometerstand og udstyr.
Hvor meget udleder en Skoda Kamiq?
Gennemsnittet for de 5.026 indregistrerede eksemplarer med benzinmotor er 127 g CO2 pr. km ifølge Motorregistret. Det tal driver CO2-tillægget, som i 2026 er 294 kr. pr. gram op til 107 g, 587 kr. pr. gram op til 137 g og 1115 kr. pr. gram derover.